Nedan redovisas en historik över egna arrangemang, närtävlingar och uppåt.
Träningar för distriktet har inte tagits med i statistiken.

Historik 

Anmälda Banläggare
1 Distrikts 1925-01-25 Hindås 40
2 Nationell 1930-11-09 N Floda 120 Edgar Olsén
3 Nationell 1931-11-08 N Härryda 122 Gösta Lundqvist
4 Nationell 1932-11-13 S Bollebygd 180 Gösta Lundqvist
5 Nationell 1933-11-05 N Bollebygd 197 Gösta Lundqvist
6 Nationell 1934-10-28 SO Bollebygd 268 Gösta Lundqvist
7 Nationell 1935-10-27 N Alingsås 344 Gösta Eliasson, Ture Öhrman
8 Nationell 1936-10-18 S Seglora 288 Gösta Eliasson, Ture Öhrman
9 Nationell 1937-10-24 N Bollebygd 350 Gösta Eliasson, Ture Öhrman
10 Nationell 1938-10-16 V Torp 500 Gösta Eliasson, Gunnar Hilmersson
11 Nationell 1939-10-15 S Hindås 193 Gösta Eliasson, Gunnar Hilmersson, Åke Rosengren
12 Nationell 1940-10-20 NV Sjövik 345 Gunnar Hilmersson, Alvar Ljungstrand
13 Nationell 1941-10-19 V Mjörnsjö 354 Gösta Eliasson
14 Nationell 1942-10-25 Gingsjön 330 Gösta Eliasson
15 Distrikts 1943-03-25 170
16 Nationell 1943-10-17 V Kvarnabo 574 Gunnar Uppström, Gunnar Hägglund
17 Nationell 1944-10-15 V Mjörnsjö 574 Gunnar Uppström, Lennart Rundberg
18 Nationell 1945-10-14 Ö Anten 745 Gösta Eliasson, Gunnar Hilmersson
19 DM Natt 1946-09-07 Rya ? ?
20 Nationell 1946-10-06 N Ö Nösjön 440 Gunnar Uppström, Lennart Rundberg, Åke Claesson
21 Nationell 1947-10-05 N Bollebygd 404 Gösta Eliasson, Gunnar Uppström
22 Nationell 1948-10-17 Svartedalen 585 Gunnar Uppström, Leif Hermansson
23 Nationell 1949-10-16 Svartedalen 600 Gösta Eliasson, Gunnar Uppström, Leif Hermansson
24 Nationell 1950-10-01 Ödenäs 630 Gösta Eliasson, Gunnar Uppström, Leif Hermansson
25 Nationell 1951-10-15 SO Björketorp 700 Gunnar Uppström, Leif Hermansson
26 Nationell 1952-10-05 NO Hindås 550 Gösta Eliasson
27 Nationell 1953-10-18 NV Hindås 791 Leif Hermansson, Pelle Eriksson, Gösta Elfdén
28 Nationell 1954-10-30 V Ingsjön 430 Gösta Eliasson, Gösta Elfdén
29 Nationell 1955-10-16 V Anten 850 Gösta Eliasson, Gösta Elfdén
30 Sydsv kavl. 1:a str 1956
31 Nationell 1956-10-21 S Stockasjön 650 Leif Hermansson
32 DM 1957-09-15 Ö Bollebygd 450 Leif Hermansson
33 Nationell 1958-10-19 N Hyssna 900 Lennart Strandberg, John Svensson
34 Nationell 1959-10-25 Ö Anten 850 Gösta Eliasson, John Svensson
35 Nationell 1960-10-16 Ö Nedsjön 1050 Lennart Strandberg, Gösta Elfdén
36 Nationell 1961-10-15 Seglora 950 Gösta Eliasson, John Svensson
37 Nationell 1962-10-14 Hemsjö 650 Lennart Strandberg, Gösta Elfdén
38 Nationell 1963-10-20 Ö Ljungskile 800 Leif Hermansson, Rune Andersson
39 Nationell 1964-10-18 NV Lygnern 800 Gösta Elfdén, Hans Hägglund, Joseph Johnsson
40 DM 1965-09-09 Ucklum 500 Lennart Strandberg, Leif Hermansson
41 Nationell 1966-10-23 N Stensjön 725 Rune Andersson, Joseph Johnsson, Hans Hägglund
42 Nationell 1967-04-16 Ö Fixsjön 1100 Rune Andersson, Joseph Johnsson, Hans Hägglund
43 DM Budkavle 1967-09-17 V Bobygd 75 lag Rune Andersson, Joseph Johnsson, Hans Hägglund
44 Nationell 1968-10-20 S Fixsjön 1100 Leif Hermansson
45 Nationell 1974-03-31 Tolsered 1835 Lennart Strandberg, Anders Axelson, Lennart Andersson, Kjell Svensson
46 Ungdomskavle 1975-05-01 Sandsjöbacka 240 Rune Andersson, Lennart Andersson, Kjell Svensson, Helge Thunestedt
47 Ungdomskavle 1976-04-24 Sandsjöbacka 382 Lennart Andersson, Kjell Svensson
48 Ungdomskavle 1977-04-23 Sandsjöbacka 563 Rune Andersson
49 DM 1977-09-04 Ubbhult 1222 Lennart Strandberg, Lennart Andersson
50 Ungdomskavle 1978-04-22 Hindås 494 Roger Andersson
51 Ungdomskavle 1979-04-21 Sandsjöbacka 496 Rune Andersson
52 Ungdomskavle 1980-04-19 Jennylund 444 Lennart Strandberg
53 Ungdomskavle 1981-04-25 Sandsjöbacka 424 Rune Andersson, Roger Andersson
54 Ungdomskavle 1982-04-24 Sandsjöbacka 550 Roger Andersson
55 Ungdomskavle 1983-04-23 Tollered 546 Roger Andersson
56 DM Natt 1983-08-26 Tollered 318 Lennart Strandberg, Anders Axelson
57 Ungdomskavle 1984-03-31 Skatås 720 Lennart Andersson
58 Ungdomskavle 1985-04-20 Tollered 696 Lennart Andersson
59 Ungdomskavle 1986-04-19 Hemsjö 510 Lennart Strandberg
60 Ungdomskavle 1987-08-22 Tollered 490 Anders Björklund
61 DM Budkavle 1988-08-14 Hemsjö 700 Lennart Strandberg, Anders Björklund
62 Vårserien 1991-05-18 Skatås 439 Lotta Leman, Lennart Strandberg, Joseph Johnson
63 Ungdom natt 1994-03-18 Skatås 50 Lennart Andersson, Erik Mohlin
64 DM 1994-08-21 Klåddegärde 900 Lennart Strandberg, Lotta Leman
65 Ungdom natt 1995-03-10 Skatås 62 Lennart Andersson
66 Ungdom natt 1996-04-11 Skatås 92 Lennart Andersson
67 DM Lång 1996-04-20 Nedflo 89 Lennart Strandberg, Lennart Andersson
68 Ungdom natt 1997-03-14 Skatås 45 Lennart Andersson, Svante Johansson
69 Ungdom natt 1998-03-20 Skatås 52 Svante Johansson
70 Ungdom natt 1999-03-26 Skatås 39 Lennart Andersson
71 Ungdom natt 2000-09-01 Skatås 53 Svante Johansson
72 Vårserien 2001-05-24 Skatås 383 Lennart Andersson, Svante Johansson (+IF Marin Väst)
73 Ungdom Natt 2002-10-11 Skatås 40 Svante Johansson, Lennart Andersson
74 Vårserien 2004-05-29 Påvelund 381 Lennart Andersson, Svante Johansson (+IFMV)
75 Ungdom Natt 2005-10-05 Skatås 61 Lennart Andersson
76 Ungdom Natt 2006-10-25 Skatås 85 Lennart Andersson
77 Vårserien 2007-05-26 Skatås 491 Lennart Andersson (+IFMV)
78 Ungdom Natt 2007-10-12 Skatås 44 Lennart Andersson
79 Natt-DM 2008-09-12 Unda, Uddevalla 137 Lennart Andersson (+Herrestads AIF)
80 Ungdom Natt 2008-11-12 Skatås 55 Lennart Andersson
81 Ungdom Natt 2009-11-18 Skatås 64 Lennart Andersson
82 Vårserien 2010-05-13 Brudarebacken 400 IF Marin Väst
83 Ungdom Natt 2010-11-17 Skatås 62 Lennart Andersson
84 Sprint-DM 2013-06-05 Vallhamra 418 IF Marin Väst
85 Ungdom Natt 2013-11-14 Skatås 148 Lennart Andersson
86 Vårserien 2014-05-24 Skatås 407 Lennart Andersson
87 WMOC  Öppna klasser 2015-08-01 Skatås 377 Lennart Andersson
88 Natt-DM 2016-03-18 Lindome 329 Lennart Andersson
89 10-Mila Ungdomsbanor 2017-04-29 Lexby 1600 Lennart Andersson
90 Vårserien 2017-06-04 Skatås 512 Lennart Andersson + banläggarteam från banläggarutbildning
91 Ungdom Natt 2017-10-11 Skatås 115 Lennart Andersson
92 Brudarebackens Sprintstafett 2018-04-14 Brudarebacken 264 Lennart Andersson, Lovisa Leman
93 Natt-DM 2019-03-22 Brudarebacken 405 Lennart Andersson, +IFMV
94 Brudarebackens Sprintstafett 2019-03-23 Brudarebacken 409 Lovisa Leman
95 Ungdom Natt 2020-10-14 Brudarebacken 101 Lennart Andersson
96 Vårserien 2021-05-29 Skatås 185 Lennart Andersson
97 Brudarebackens Sprintstafett 2022-03-26 Brudarebacken 392 Lovisa Leman
98 Natt-DM 2022-10-21 Alingsås Lennart Andersson

 

Postadress:
Göteborgs SK - Orientering
Kristina Wall Jungbjer
Hakvingegatan 6
431 63 Mölndal