Året som gått har varit ett år fyllt med arbete och glädje.
Hoppbacken har borrat för vatten och planerar dränera landningsplanen efter helgen.
Vi har nu några ungdomar som ingår i framtidens svenska hoppare.
Skidsektionens alla ungdomar är också en glädje för klubbens framtid.
Orienteringens ungdomar lovar gott.
……….

I Brudarebacken har det byggts färdigt ett stort garage så i förrgår kunde den ”nya” pistmaskinen köras in. Skiduthyrningsboden är nästan färdig dubbel så stor som den gamla.

Finalloppet genomfördes med hjälp av många medlemmar som funktionärer och vinsten som kommer er tillgodo blev också bra. Nu är inte allt toppen utan nu behövs mer engagemang från fler under hela året för att Finalloppet skall kunna drivas vidare. Du som känner att det skulle vara kul att vara en som gärna gör detta hör av er till mig.

När Brudarebackens snö görs med vatten från Härlanda tjärn och snökanoner behövs det många personer som ställer upp. Tyvärr kan man inte planera detta långt innan eftersom det är vädret som styr. Hör av dig om du vill hjälpa till när det flaggas för detta. Ersättning utgår till sektionen. Vecka 7 försöker vi alltid ha öppet även då behövs funktionärer. Tänk inte att det klarar jag inte av – varje insatts är guld värd! Fira helgerna och hör av er sedan till mig.

Den 15 januari planeras en klubbgemensam julgransplundring, så boka dagen och invänta en riktig inbjudan.

Inger Fredrikson
Ordförande

Inger.fredrikson@gmail.com